Co jest wyznacznikiem samobójstwa? Czy śmierć, która nastąpiła w wyniku nieodpowiedniego postępowania, mogła być kontrolowaną formą samobójstwa? Czy istnieją samobójstwa, które nie są oczywiste?

Harry’emu wielokrotnie powtarzano, by nie pił alkoholu, bo jego wątroba wykazywała oznaki uszkodzenia. Lekarz błagał go, by przestał pić, ostrzegał, że umrze, jeśli tego nie zrobi. Żona Harry’ego próbowała wszystkiego, co mogła, by przestał pić. Nie wzruszały go żadne ostrzeżenia – pił nadal. Wreszcie zmarł młodo, w wieku czterdziestu siedmiu lat.

Wielu z przyjaciół Harry’ego nazwało jego śmierć samobójstwem. Czy rzeczywiście nim było? Harry nie zamierzał się zabić. Dzięki ostrzeżeniom lekarza mógł jednak zmienić swe nawyki i przedłużyć życie. Żyłby do dziś, gdyby przestał pić.

Nie byłam pewna własnego sądu w sytuacjach takich jak ta. Przypadki takie jak Harry’ego nie są samobójstwem w sensie tradycyjnym, a jednak destrukcyjne postępowanie wobec własnej osoby może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Wielu podobnych śmierci można by uniknąć, zmieniając styl życia.

Potrzebowałam pomocy Lawrence’a, by lepiej zrozumieć ten problem. Wysłałam ku niemu silne myśli, wiedząc, że odpowie, gdy będzie mógł. Zawsze się pojawiał, gdy go potrzebowałam.

Leave a Reply