12 kwietnia - Oficjalne otwarcie Orlika

Dziennik

Gimnazjum nr 2 w Ornecie funkcjonuje od 1 września 1999 r. Jego siedzibą jest budynek „szkoły tysiąclecia”, wybudowany w 1962 r. w pobliżu osiedla wojskowego, na którym mieszkali oficerowie i żołnierze 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Ich dzieci uczęszczały do nowej szkoły, a żony wielu z nich związały się z nią zawodowo.

7 stycznia 1963 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w orneckiej „tysiąclatce” – Szkole Podstawowej nr 2. Wówczas rozpoczęła się przyjaźń i współpraca z orneckimi lotnikami.

Jednostka stała się instytucją opiekującą się szkołą, wspierała pracami na jej rzecz i pomocą finansową.

Kiedy w 1968 r. jednostka lotnicza wyprowadzała się z Ornety, żegnano ją z niekłamanym żalem. Patronat nad szkołą przejęła jednostka wojsk lądowych, którą w 1996 r., również rozformowano.

Sympatia lotników do szkoły i miasta, mimo upływu lat, nie wygasła.

W Malborku przy 41 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego powstał Klub Byłych Żołnierzy 29 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, który w celu przypieczętowania przyjaźni podarował szkole samolot MIG-21 MF8704. Uroczyste przekazanie tego daru i odsłonięcie okolicznościowej tablicy nastąpiło 7 stycznia 1998 r., dokładnie w dniu 35 jubileuszu pierwszego dzwonka w szkole. Aktu przekazania samolotu władzom szkolnym i miastu dokonał inicjator powstania klubu i fundacji samolotu, ornecianin, starszy sztabowy Stanisław Orłowski, który wraz z burmistrzem Andrzejem Ołtuszewskim odsłonił tablicę pamiątkową.

Gimnazjum nr 2 podtrzymało tradycję współpracy z 29 Pułkiem Lotnictwa Myśliwskiego.

Od 2002 r. rozpoczęła się praca nad nadaniem imienia szkole. W listopadzie i grudniu 2003 r. odbyło się referendum. Młodzież szkolna, rodzice i nauczyciele mieli do wyboru pięć propozycji. Najwięcej głosów otrzymał 29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego.

10 czerwca 2005 r. odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, uczniowie, mieszkańcy Ornety, przedstawiciele Klubu Byłych Żołnierzy 29 PLM.

29 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego sformowano na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z 11 grudnia 1951 r. Formowano go na lotnisku w Malborku. Docelowym miejscem stacjonowania pułku miała być Orneta, dlatego po zakończeniu programu szkolenia Rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 19 listopada 1952 r., przebazowano go na lotnisko w Ornecie. Rozkaz nakazywał bazowanie pułku od 1 stycznia 1953 r. Od początku swego istnienia 29 PLM wchodził w skład 9 DLM, a od 1967 r. – PDLM w Malborku, przeznaczonej do osłony wojsk na polu walki. Początkowo wyposażony został w samoloty „Jak 9 p”, które wkrótce zastąpiono samolotami odrzutowymi.

Od 2006 r. rozpoczęto w Gimnazjum nr 2 działania nad pozyskaniem środków finansowych z przeznaczeniem na wykonanie sztandaru szkoły, a także wyborem jego symboli. Ogłoszono konkurs plastyczny „Sztandar”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Pomysły z najciekawszych prac wykorzystano przy tworzeniu sztandaru, którego uroczyste przekazanie szkole odbyło się 10 czerwca 2008 r.

Copyright © 2018 Patryk Rybaczuk | Paweł Matak Rights Reserved.