W ciągu dwóch pierwszych tygodni wiele kobiet nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że są w ciąży. Na szczęście nie ma dowodów, że to co jedzą, piją czy robią w tym czasie, powoduje jakiekolwiek uszkodzenia płodu. Wszelkie zmiany, jakie zachodzą w pierwszych dwóch tygodniach rozwoju są albo tak poważne, że zakończą ciążę, albo tak nieznaczne, że organizm kobiety je zignoruje i skoryguje. Zdumiewające jest, że nawet śmierć jednej z komórek w stadium czterokomór- kowym, czyli zanik jednej czwartej preembrionu, nie powstrzymuje ani nie wpływa na normalny przebieg ciąży.

W trzecim tygodniu (piątym tygodniu od OCM) tarcza zarodkowa zaczyna się zaginać, zmieniając kształt pojedynczych komórek i sprawiając, że niektóre mnożą się szybciej niż pozostałe. Zarodek przybiera walcowaty kształt, otwiera się długa szczelina w rowku nerwowym, w którym będzie się rozwijał rdzeń kręgowy. Jeden koniec tego rowka zaczyna się zginać, tam wykształci się mózg. Małe bryłki tworzących pary komórek gromadzą się po obu stronach rowka tam, gdzie pojawi się później kręgosłup i mięśnie. Grudka komórek pokazuje się w miejscu, w którym zaczyna się formować rurkowate serce, a naczynia krwionośne łączyć. Pod koniec trzeciego tygodnia zarodek ma od 1,5 do 2 mm długości, a grubość mniej więcej dwóch dziesięciocentówek.

Podczas czwartego tygodnia (szósty tydzień po OCM) wszystko nabiera kształtu. Dwie rurki serca zrastają się i około 22 dnia (pierwszego dnia czwartego tygodnia) zaczynają skurcze. Na początku serce po prostu pompuje krew w tę i z powrotem przez całe ciało, ale 25 dnia zaczyna bić we właściwy sposób, tłocząc krew w jednym kierunku. Krew krąży teraz pomiędzy zarodkiem, woreczkiem żółtkowym i przez nowo wytworzoną pępowinę. Kanał nerwowy zamyka się na dobre w czwartym tygodniu. To w tym okresie niedobór kwasu foliowego (jednej z witamin grupy B) może doprowadzić do rozszczepienia kręgosłupa, wady rozwojowej, powstającej na skutek niecałkowitego zamknięcia rdzenia kręgowego.

W czwartym tygodniu również komórki płciowe zaczynają wędrówkę do miejsc przeznaczenia. Gamety, które zostaną plemnikiem lub komórką jajową i będą produkowały kolejne pokolenia, startują z woreczka żółtkowego. Podczas czwartego tygodnia przenoszą się do grzebienia płciowego, gdzie następnie powstaną wokół nich jądra lub jajniki.

Fałdy głowy i twarzy stają się wyraźne, pojawiają się kropki tam, gdzie zaczynają się formować oczy i uszy. Maleńkie wypukłości powstają w miejscach, gdzie pojawią się nogi i ręce. Widoczne są też zawiązki tarczycy, płuc, wątroby, trzustki i nerek. Pod koniec tego miesiąca zarodek jest zwinięty w łuk o średnicy 4 mm (ma wielkość małego ziarnka grochu).

Leave a Reply