Żyć w równowadze to żyć w harmonii. Dysharmonia jest korzeniem wszelkich problemów. Zbalansowany pokarm – zarówno mentalny, jak i fizyczny – wyzwala energię i rozwój. Kiedy czujemy się pozbawieni równowagi, jesteśmy zaalarmowani, że istnieje jakiś problem do rozwiązania. Szczęśliwe życie to takie, w jakim istnieje fizyczny, emocjonalny i duchowy stan równowagi. Brak umiaru, taki jak nadużywanie alkoholu czy jedzenia, sprawia, że czujemy się pozbawieni równowagi. Prawo karmy naucza, że każdej akcji towarzyszy reakcja: innymi słowy, wasze postępowanie będzie zrównoważone odpowiednią reakcją. Na przykład, jeśli śmiejecie się z czyjegoś nieszczęścia, to po pewnym czasie wy też zostaniecie wyśmiani. Równowaga jest mądrością.

Częścią równowagi jest nauczenie się, kiedy pozwolić odejść. Jeśli potrafimy osiągnąć zdolność rozpoznania, kiedy nadchodzi czas, by pozwolić komuś odejść, będziemy mieli tylko kilka nieszczęśliwych chwil. Życie ze świadomością tej chwili przynosi wielką radość. Rozkoszowanie się każdym wydarzeniem uwolni nas od niewolnictwa, jakim jest trzymanie się przeszłości. Kurczowe czepianie się przeszłości zamiast postępowania naprzód jest bardzo samolubnym działaniem.

Śmierć jest ostatecznym sprawdzianem naszej zdolności uwalniania. Czy chodzi o nasze własne przejście, czy ukochanej osoby, śmierć jest w życiu najważniejszym krokiem naprzód.

Leave a Reply