Nikt nie chce stracić ukochanej osoby. Rozstanie częściej niesie udrękę niż słodki smutek. Bez względu na to, czy tracimy związek miłosny, senne marzenie, czy ukochaną osobę, która odchodzi – doświadczamy bólu.

Często ukochana osoba odchodzi, gdy w pokoju nie ma przy niej nikogo. Ludzie będący w żałobie płaczą i mówią: „Nie mogę w to uwierzyć. Wyszedłem z pokoju tylko na chwilę, a matka odeszła. Dlaczego mnie przy niej nie było?”

Fakty są takie: Ludzie przechodzący do świata duchowego są zatrzymywani w świecie fizycznym, gdyż bardzo pragną tego kochający ich ludzie. Siła żałoby sprawia, że dla tych, którzy są gotowi, przejście do świata duchowego może być bardzo trudne.

Potężna siła myśli wysyłanych od osób ukochanych może zatrzymywać ludzi w ich ciele fizycznym dłużej, niż jest to potrzebne. Umierający odczuwa smutek ludzi, którzy nie chcą pozwolić mu odejść. Umierająca osoba, odchodząc, nie chce ranić tych, którzy ją kochają, toteż stara się trzymać życia fizycznego.

Właśnie to – pragnienie zatrzymania ukochanych z nami – stanowi najpoważniejszą przyczynę fizycznego pogarszania się stanu zdrowia w czasie choroby. Umierający mógłby odejść znacznie łatwiej, gdyby ukochane osoby opuściły pokój, zabierając smutek ze sobą. Musimy dać naszym ukochanym zgodę na odejście.

Mamy w życiu wiele możliwości praktykowania sztuki, jaką jest pozwolenie komuś na odejście. Ostatecznym uczynkiem pozbawionym samolubstwa jest ten, gdy pozwalamy odejść ukochanym ludziom wtedy, kiedy nadejdzie na to pora.

Nie jest się łatwo pożegnać, ale jest to zupełnie naturalne. Powinniśmy rozumieć, iż jest to droga do uwolnienia tych, których kochamy, od ciężaru fizycznych cierpień, a także akt pełen dostojeństwa i służebności.

Powinniśmy podtrzymywać naszych ukochanych i mówić im, że kochamy ich i będziemy za nimi tęsknić – ale damy sobie radę. To im pomoże odejść znacznie łatwiej.

Postawcie się na ich miejscu. Nie pozwalajcie, by ci, których kochacie, byli zatrzymywani na Ziemi, gdyż bardzo się o was martwią. Przejście będzie o wiele łatwiejsze, jeśli dacie im na nie pozwolenie.

Leave a Reply