Często uważa się, że dzięki przebytej ciąży kobiety po urodzeniu dziecka osiągają lepsze wyniki w sporcie. Podczas ciąży ilość krwi zwiększa się, co wraz z większym potencjałem przenoszenia tlenu daje kobietom stałą przewagę, o ile utrzymają ten poziom, wznawiając ćwiczenia wkrótce po urodzeniu dziecka. (Jednak decyzja o uprawianiu ćwiczeń fizycznych podczas ciąży powinna być zawsze podejmowana indywidualnie przez kobietę i jej lekarza). Wiele kobiet uważa, że bóle porodowe uczą je, jak sobie radzić z wszelkim dyskomfortem związanym z uprawianiem sportu. Na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 r. dr Craig Sharp, konsultant brytyjskiej drużyny w zakresie fizjologii, dowiedział się od kolegów z Europy Wschodniej, że – ich zdaniem – sportsmenki powin- ny mieć jedno dziecko, a jeszcze lepiej dwoje, ponieważ wtedy są bardziej waleczne. „Według lekarzy ze wschodnich Niemiec, kobiety stają się silniejsze psychicznie po urodzeniu dziecka i lepiej umieją stawić czoło największym nawet niewygodom” – powiedział dr Sharp reporterowi Reutera.

Biologiczne cząsteczki nie są jedyną rzeczą, jaką zarodek przekazuje matce. Zaskakujące jest to, że komórki z tkanek zarodka przedostają się do strumienia krwi matki i krążą po jej organizmie. To znaczy, że komórki zarodka płyną w jej żyłach. Uczeni szacują, że w strumieniu krwi matki jedna komórka na dziesięć tysięcy jest komórką płodową. Potrafią już je rozpoznać i wyodrębnić z pobranych próbek. Może to niebawem doprowadzić do nowej techniki diagnostycznej, polegającej na pobraniu krwi od matki, wyodrębnieniu z niej komórek zarodka, następnie wykonaniu na nich prenatalnych testów genetycznych bez konieczności uciekania się do punkcji owo1 dni czy do pobierania kosmków kosmówki (CVS).

Chemiczna komunikacja między matką a dzieckiem jest obustronna. Matka przesyła dziecku oczywiście tlen, cukry, sole, witaminy i minerały, ale również wysyła takich posłańców chemicznych jak hormony stresu, małe cząsteczki białka i cząsteczki przeciwciał. A wśród tego szalonego ruchu w tę i z powrotem siedzi niedoceniony czarodziej: łożysko.

Leave a Reply