Mimo że poranne mdłości bywają najbardziej gwałtownym skutkiem ubocznym ciąży, u ciężarnych kobiet zauważa się jeszcze wiele innych zmian. Przestają im wypadać włosy, przez co zyskują na gęstości i połysku. Skóra wydziela więcej tłuszczu, dzięki czemu staje się delikatniejsza i ma zdrowszy wygląd, ale może też prowadzić do pierwszych ataków trądziku od czasów pokwitania. Twarz nabiera różowego blasku dzięki zwiększonej o 25% ilości krwi w organizmie i rozszerzeniu się naczyń krwionośnych pod skórą. Aby, pomimo napływu świeżej krwi, utrzymać ciśnienie w normie, naczynia krwionośne rozluźniają się ogrzewając kończyny i rozprowadzając dodatkowe ciepło generowane przez płód. Hormony stymulujące komórki pigmentu w organizmie wywołują pojawienie się ciemniejszej linii biegnącej przez środek brzucha i tzw. maski ciążowej na twarzy.

Dziecko, szybko rosnące w brzuchu matki, jest zalewane sterydami i innymi hormonami przyspieszającymi wzrost. Wzrost ilości hormonów sterydowych we krwi zapobiega też możliwym infekcjom organizmu. Kobiety cierpiące na wywołane urazami zapalenie stawów odczuwają mniejszy ból i sztywność. Aby zrobić miejsce w miednicy dla rosnącego dziecka, inne substancje zmiękczają więzadła i pozwalają kościom na przemieszczenie się.

Leave a Reply