Większość ludzi sądzi, że łożysko jest tylko popłodem, czymś w rodzaju posłowia w stosunku do ciąży. Dawniej uczeni traktowali je jak kotwicę pępowiny, barierę oddzielającą krew matki od krwi płodu. Ale w rzeczywistości łożysko jest niezwykłym organem, którego czynność nie ogranicza się do biernego usuwania zanieczyszczeń na zewnątrz i przepuszczania do wewnątrz środków odżywczych. Jest ono zarazem choreografem i dyrygentem całego przebiegu ciąży. Ta struktura złożona z wielu narządów pełni funkcje wątroby, nerek i gruczołów wydzielania wewnętrznego. Łożysko ze swymi różnorodnymi możliwościami wydzielniczymi produkuje wiele hormonów, które pomagają w utrzymaniu ciąży i rozwoju zarodka. Liczne zakręty i szczeliny w łożysku przykryte jego zewnętrzną błoną oferują niewiarygodnie dużą powierzchnię około 8 metrów kwadratowych (to jest tyle, ile miejsca znajduje się pod dużym samochodem) po to, aby konieczny do życia tlen, glukoza, dwutlenek węgla i produkty przemiany materii mogły przenikać między dwoma organizmami. Przy końcu ciąży łożysko odgrywa prawdopodobnie ważną rolę w zainicjowaniu porodu.

W istocie łożysko jest żywym złożonym symbiontem, który zaczyna instalować się w macicy przed zarodkiem, a opuszcza ją po nim. Samo łożysko zużywa około 1/3 otrzymywanego tlenu i glukozy i zużywa tę energię na produkcję skomplikowanych cząsteczek i przenoszenie bloków budulcowych życia od matki do dziecka. Zachowuje się jak pożyteczny pasożyt, który reżyseruje większość zmian zachodzących podczas ciąży i umożliwia współistnienie matki i dziecka.

Nie mamy dowodów, poza przeświadczeniem istniejącym w różnych kulturach, że wysuszone lub zmielone łożysko przynosi ulgę w wielu schorzeniach. Jednak zrozumienie, w jaki sposób pełni ono swe funkcje, może stworzyć podstawy pod nowe metody leczenia. A gdy immunologowie usilnie starają się rozwikłać wielką tajemnicę, dlaczego – będące w zasadzie w połowie intruzami – płód i łożysko potrafią tak skutecznie dokonać podboju matczynej tkanki, może uda im się przy okazji znaleźć sposób na powstrzymanie organizmów pacjentów z przeszczepami przed odrzuceniem nowych organów.

Leave a Reply