W ostatnich dziesięciu latach otworzył się inny wielki obszar badań genetycznych, czyli badania nad tym, w jaki sposób geny kształtują nasze ciało. Jest to jeden z wielkich nurtów nowoczesnej biologii i żadna książka, omawiająca stan wiedzy na temat rozwoju człowieka, nie może pominąć ich milczeniem. Badania te nie szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zgrabny lub niezgrabny nos jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Uczeni głowią się nad problemem znacznie ogólniejszym – dlaczego wszyscy nie wyglądamy jednakowo, ale także dlaczego różnimy się wyglądem od zwierząt. Odkrywają plany, według których jesteśmy zbudowani oraz projekty architektów ewolucji, które nadają kształt wszystkim zwierzętom w czasie.

Gerald Edelman, laureat Nagrody Nobla i profesor neurologii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, porównuje badania nad rozwojem do uczestniczenia w spektaklu teatralnym. Widzimy scenę i kurtynę. Patrzymy, jak się zmieniają dekoracje: aktorzy wypowiadają swoje kwestie. Ale chcąc zrozumieć, jak teatr funkcjonuje, powinniśmy iść za kulisy i przyjrzeć się pracy wykonywanej przez mechaników i elektryków. „Dopiero teraz zaczynamy dostrzegać faceta, który za kulisami łączy kable, żeby wszystko działało jak trzeba” – mówi Edelman.

Leave a Reply